پیتر دراکر

پیتر دراکر (تلفظ به آلمانی: پیتر دروکا)، ‏ (۱۹۰۹–۲۰۰۵) از برجسته‌ترین نظریه‌پردازان مدیریت در جهان بود. مهم‌ترین اثر او با عنوان «مدیریت» منتشر شده‌است و در آن نظریات مهم خود دربارهٔ مدیریت و سازمان را شرح داده است.

پیتر دراکر بیش از ۷۰ سال از عمر خود را با بینش انسانی خود، صرف نگاه سیستمیک به علم مدیریت نمود. او را به عنوان پدر کسب و کار نوین می‌شناسند و مفهوم management by objectives از مفاهیمی است که دراکر وارد ادبیات مدیریت نمود.منبع

پیتر دراکر در سال ۱۹۰۹ (۲۸ آبان ۱۲۸۸) در وین، اتریش متولد شد و تحصیلات مقدماتی خود را در آنجا و لندن پایان داد. درجه دکترای خود را در حالی که به عنوان خبرنگار یک روزنامه در فرانکفورت آلمان و سپس به عنوان کارشناس اقتصادی در یک بانک بین‌المللی در لندن کار می‌کرد در رشته حقوق عمومی و بین‌الملل دریافت کرد. در سن ۲۹ سالگی در سال ۱۹۳۷ به آمریکا مهاجرت کرد.

پیتر دراکر نویسنده، مدرس، و مشاور تخصصی در زمینه استراتژی و سیاست است. او به خیلی از سازمان‌های بزرگ دنیا و هم‌چنین سازمان‌های غیرانتفاعی، شرکت‌های کوچک و کارآفرین و سازمان‌های دولتی آمریکا مشاوره داده است.

پیتر دراکر ۳۵ کتاب نوشته است که به بیش از ۲۰ زبان ترجمه شده‌اند. ۱۶ کتاب او در زمینه جامعه، اقتصاد و سیاست است. ۱۵ کتاب در مورد مدیریت است. دو تا از کتاب‌ها رمان است. او همچنین یکی از نویسندگان کتابی در مورد نقاشی ژاپنی است. پیتر دراکر نویسنده تعداد زیادی مقاله در مجلات و ژورنال‌های مختلف بود. او یکی از اعضای هیئت تحریریه وال استریت ژورنال بوده‌است. او چهار سری فیلم آموزشی بر اساس کتاب‌های مدیریتی خود ساخته است.

دراکر تدریس خود را به عنوان استاد سیاست و فلسفه در کالج بنینگتون آغاز کرد. او بیش از بیست سال استاد مدیریت در دانشکده تحصیلات تکمیلی دانشگاه نیویورک بود. پیتر دراکر دریافت‌کننده تعداد زیادی جایزه و درجات افتخاری است. از سال ۱۹۷۱ استاد علوم اجتماعی در دانشگاه کلرمونت بوده‌است. دانشکده مدیریت این دانشگاه بعد از پیتر دراکر در سال ۱۹۸۷ ایجاد شده‌است. پیتر دراکر در آمریکا و دیگر کشورها به عنوان متفکر، نویسنده و سخنران اثرگذار بر سازمان‌های معاصر شناخته شده‌است. در سال ۱۹۹۷، روی جلد مجله Forbes، او به عنوان «هنوز جوانترین ذهن» معرفی شد و مجله BusinessWeek او را «ماندگارترین متفکر مدیریت زمان ما» نامید.

آقای دراکر چندین دکترای افتخاری از دانشگاه‌های سراسر جهات دریافت کرده‌است. او رئیس افتخاری مؤسسه رهبر به رهبر (Leader to Leader Institute) است.

با این توضیحات اولین نشست و “گپ و گفت” کافه مقرر شد سلسله نشست های باشد از پیتر دراکر که فارغ از زیاده گوئی ها و گزافه های نوآموخته های مدیریت، به سبب تأثیر در عالم مدیریت مسحور کننده است؛ دراکر به سبب عمر طولانی(1900-2005) موفق به بسط و کار بر روی ایده های خود شده است، به تعبیری او هم از شناخت دقیق از مباحث مدیریتی و هم از بعد شم علمی در این رشته عمری را سپری نموده تا به اثبات مدعای خود بپردازد.

در ابتدای نشست هر یک از حاضرین قرائت خود از دراکر را تشریح کرد و برای نشست های بعدی با موضوع دراکر که جمعاً چهار جلسه پیش بینی گردید، به غیر از جلسه ی حاضر، محورهای ذیل مورد اجماع و توافق قرار گرفت:

نظریات دراکر

تأثیر دراکر در حوزه مدیریت

برد نظریات دراکر در مدیریت آینده

بررسی آثار

همچنین مقرر شد در جلسه ای که به بررسی آثار دراکر پرداخته می شود، کتاب ماجراهای یک مشاهده گر مفصل تر مورد بحث قرار گیرد.