ده راهبرد در تبلیغات کافه

خدمتی که کسی آن را نشناسد خریداری نخواهد داشت . همانطور که اگر ندانند چه پیشنهادی دارید چیز از شما نخواهند خرید .

برخی راهبردها به منظور ارتقاء برند و آوازه سازی شرکت ها طراحی و اجرا می شوند  که بعضاً در چرخه ی عمر محصول و خدمت، جنبه ی حیاتی پیدا می کنند. برخی شرکت ها یک راهبرد و برخی چند راهبرد را همزمان برای ارتقاء و آوازه سازی اجرا می کنند ؛ آنچه در ادامه خواهید خواند مروری است بر ده راهبرد مشهور در این راستا است، که به شکل اجمالی معرفی شده اند :

ادامه مطلب …

ایده هایی برای بازاریابی قهوه

ایده هایی برای بازاریابی قهوه

وقتی پای سلیقه در میان باشد بازاریابی نیز دشوار خواهد بود. در خصوص قهوه آنچه مهم است و مورد توجه در انی نوشتار قرار دارد توجه و تمرکز بر مشتریانی است که مداوم به شما برای نوشیدن قهوه و یا سایر نوشیدنی های گرم مراجعه می کنند و نه آن هایی که هر از گاهی و به قول بازاری ها گذری مشتری شما می شوند و ممکن است هرگر به شما مراجعه مجدد نداشته باشند.

 

ادامه مطلب …

شرح شغلی برای مدیریت کافه شاپ

اگر علاقه مند به ارتباط با انسان ها و ارائه خدمت به آن هستید قطعاً مدیریت کافه می تواند پیشنهاد خوبی باشد. فقط باید برای کار سخت آماده باشید. البته چیزهای زیادی هست که باید بیاموزید و این کار بیشتر از درست کردن قهوه است. کارکنانی که باید مدیریت شوند، نوشتن جدول فعالیت ها، تنظیم و تهیه موجودی ها، و البته مشتریانی که ممکن است عصبانی شوند و گاه و بی گاه با آن ها مواجه خواهید شد، از جمله موضوعات دیگری هستند که جزء زمینه های آموزشی شما خواهد بود.

آموزش و توانمند سازی کارکنان برای روزهایی بهتر بسیار لذت بخش و دوست داشتنی است.

ادامه مطلب …

نکات کلیدی برای برپایی یک کافه

خواندن این مقاله نشان دهنده این است که از علاقمندان کافه شاپ هستید پس باید یاد بگیرید که چگونه کافه را مدیریت کنید؛ به این منظور باید به این موضوعات فکر کنید : حاشیه سود، اهداف، پایان هر فعالیت در برنامه ریزی، استانداردها، تدوین اهداف کافه و کارکنان، زمان حسابرسی، مالیات بر ارزش افزوده، حساب های سالانه، تعامل با تأمین کنندگان، مصاحبه، آموزش کارکنان، اطمینان از اجرا و برقراری الزامات مقررات در کافه، کسب مجوزها، بودجه، فهرست مشاغل، برنامه بازاریابی، فروش، فعالیت های بانکی و اندیشیدن در خصوص ارائه محصولات جدید.

خلاصه، این موارد زیاد هست که باید البته متوجه آن ها بود؛  خیلی از آن ها سرگرم کننده اند. و آزادید که به همه ی آن ها فکر کنید و کافه ی زیبای خود را ایجاد کنید زیرا این کسب و کار شماست.

در یک کلام پشت صحنه باید فراهم باشد تا بتوان از نمایش فعالیت و کار کافه لذت برد.

 

سرزنده و تازه بمانید:

اولین بار که کافه را راه اندازی می کنید نیازمند ایجاد محیطی سرزنده و با نشاط هستید. خدمات و منوی شما باید برای نوشندگان جذاب باشد تا احساس کنند که تجربه ای متفاوت خواهند داشت. اما این کار برای چه مدت امکان پذیر است؟ باید همیشه !

همچنین از همخوانی محصولات خود با توانمندی هایتان اطمینان حاصل کنید. آدم ها دوست دارند بدانند چه تجربه ای از کافه ی شما خواهند داشت . محصولات متناسب با فصل را در نظر داشته باشید و آن ها را در برنامه های فروش قرار دهید. مطلوب این است که هر هفته چیز جدید برای عرضه به مشتریان معرفی کنید. وقتی مشتری به کافه ی شما وارد می شود باید نوشیدنی تازه و جدیدی برای عرضه داشته باشید. شور و نشاط را در کارکنانتان با عرضه محصولات جدید و تغییر منو تحریک کنید.

 

کارکنان بزرگترین دارایی شما هستند:

این یک واقعیت است. اگر کارکنان نتوانند با بهترین کیفیت خدمت رسانی کنند، پیشنهاد بهترین محصول راه به جائی نخواهد برد. جذابیت و کیفیت ارائه با هم نتیجه بخش هستند. باید برای کارکنان وقت گذاشت و آن ها آموزش داد و پروراند. از تحسین و ترغیب دریغ نکنید و انتظارات را برایشان تبیین کنید. بیشتر وقت شما با کارکنانتان صرف خواهد شد  آن ها نیاز به راهنمائی دارند نه نظاره گر البته! این تدابیر مواقعی که نیاز به تفویض اختیار پرستاری مشتری به کارکنان باشد موثر واقع می گردد. این فعالیت ها اگر چه سخت اما حساس ترین کار صاحب کافه است. به دنبال افرادی باشید که بتوانند مأموریت کافه ی شما را به بهترین نحو پیگیری نمایند. قطعاً این مجموعه یک فعالیت خدمات محور خواهد بود.

 

برای همه چیز رویه و سامانه داشته باشید:

اگر شما در کافه نباشید چه به سر کافه خواهدآمد؟ آیا به فعالیت خود ادامه می دهد؟ آیا دستورالعمل و یا دفتر چه ای برای نحوه ی اقدام کارکنان وجود دارد ؟ که اگر باشد ایده آل خواهد بود. از نحوه سفارش گیری تا پذیرائی با یک قطعه کیک، همه چیز را در قالب یک دستور العمل مدون کنید. این موضوع می توان پاسخ پرسشی باشد که آیا می توانید برای چند روز و یا یک هفته در کافه نباشید؟ اگر این کار خوب انجام شود از تعطیلات خود لذت خواهید برد. و می توانید با خیال آسوده از زمان مرخصی خود استفاده کنید و به کافه بازگردید.

 

مشتری ولی نعمت شماست:

این حرف به گفتن نیست و برخی مواقع، عقیده و عمل به آن سخت است.  برای شما مشتری اولویت اول است اما گاهی برای کارکنان ارتباط با مشتری دشوار می شود. گاهی برخی مشتریان درخواست های بیشتری دارند که در این موقعیت ها کارکنان باید بدانند که آن کسی که قرار است هر گونه هزینه ی اضافه را پرداخت نماید شما هستید نه آن ها!

زمانی همه  سود می برند که کارکنان مشتری را امتیاز و مزیت خود بدانند. ارتباط یک مسیر دو طرفه است و نباید از این نکته غافل بود که هر گونه شما رفتار کنید مشتری نیز اعمال متقابل خواهد داشت. لذا همیشه سپاسگذار مشتری خود باشید و از اینکه آن ها به شما مراجعه می کنند مشعوف باشید. قطعاً مشتری برای برآورده شدن نیازش به خیلی از مکان ها می تواند مراجعه کند.

 

اعداد و ارقام عملکرد خود را بدانید:

آیا عملکرد ماه گذشته و یا هفته خود را می دانید؟ در سال جاری بهتر عمل کرده اید یا سال قبل؟ روزهای رکود و سکون کافه چیست و چرا؟ آیا دیدگاهی برای اینکه چقدر بودجه به کارکنان اختصاص بدهید دارید؟ آیا مالیات بر ارزش افزوده آماده است؟ حاشیه سود شما چقدر است؟

داشتن این اطلاعات خوب است . دانستن این اطلاعات به این مفهوم است که شما درک درستی از کسب و کار دارید و البته توانائی کنترل شما را ارتقاء می دهد.

 

مسیر کاری خود را با کار بر روی کسب و کار خود برنامه ریزی کنید:

به یاد داشته باشید که صرفاً باریستا نیستید. گاهی درون کسب و کار خود فعالیت کنید و گاهی بر روی آن برنامه ریزی نمائید. به کسب و کار خود وقت اختصاص دهید و از لحظاتی که مصروف آن می کنید لذت ببرید.

 

پول خود را خرج تجهیزات کلیدی همانند ابزار اسپرسو ساز و صندوق حساب و کتاب نمائید:

بدون تردید این کار را انجام دهید. صرف سرمایه بر روی تجهیزات ضروری و اصلی همانند اسپرسو ساز و ماشین صندوق، قطعاً پول شما را به واسطه قرار داشتن در چشم انداز، بازگشت پذیر می نماید. اگر قدرت خریدتان محدود است به دنبال اجاره کردن باشید.

 

چند نکته کلیدی:

مشتری هیچ گاه بر روی میز کثیف نخواهد نشست.

به استقبال مشتری بروید و او را بدرقه کنید.

برای گرفتن سفارش عجله نکنید و اجازه بدهید مشتری فرصت بررسی منو و انتخاب را داشته باشد.

تجربه مشتری باید آرامش و آسانی باشد.

 

 

با کمی تغییر در برخی جملات از :

https://www.liminicoffee.co.uk/top_tips_running_coffee_shop.html

چگونه کارکنان کافه را استخدام کنیم

طی سال ها ی سپری شده در صنعت قهوه و سرو و ساخت مشتقات این نوشیدنی، تغییرات زیادی را شاهد هستیم،  اما چیزی که تغییرات کمی به خود دیده است ؛ نقشی است که باریستا، در تجربه مشتری ایفا می کند. منو و نحوه برشته کردن(رست) قهوه اهمیت ندارد. نقش اساسی در موفقیت کافه، استخدام، آموزش و نگهداری تیم کارکنان است. همانند خیلی از تلاش ها، موضوع، فعالیت یک گروه افراد  در کنار شما برای فروش قهوه است.

باید بدانید چگونه گزینش کنید: صرف نظر از اینکه جزء فعالان این حوزه و یا از تازه واردان باشید، نیازمند پی ریزی روش خود در زمینه استخدام، مصاحبه و آموزش کارکنان جدید هستید . سعی اگر به اندازه روزها، بلکه ساعت ها، در مورد نحوه مصاحبه و استخدام کارکنان باشد، اگر چه پر زحمت است اما این سختی منجر به مزایا و منافع بیشتری در آینده خواهد شد. اگر تازه کارید، جهت فعالیت خود را برای افراد تازه کار و کارکنان آینده کافه تشریح کنید. اگر بیش از نیاز مصاحبه و استخدام کنید این فرصت هست که اگر از بین آن ها یکی دو نفر هم خوب کار نکردند کار کافه دچار تلاتم نشود. قاعدتاً شما نمی توانید به عنوان مالک یا مدیر کافه، همزمان در حالی که به امور استخدام مشغول هستید قفسه ها و محصولات را آماده کنید.

با این فرض چه شخص را باید جستجو کرد؟ پیشنهاد اول این است که از تمام افرادی که می توانند محصولات و غذا و نوشیدنی ای تهیه نمایند کمک بگیرید؛ مهم این است که هر چه که ظرفیت عرضه خارج از خانه را داشته باشد می تواند جزء کسب و کار شما قرار گیرد.

اما کارکنان ممتاز همیشه بیش از آنچه که نشان می دهند می توانند نقش ایفا نمایند. در پی افرادی باشید که می توانند رفتار خوشایند و محیط دلپذیر ایجاد کنند. کارمندی که روابط مناسبی داشته باشد موجب بازگشت مشتری و بهبود کسب و کار می گردد. در صورت اطمینان به کارکنان و توانائی ها آن ها، می توان بر روی توسعه کار در تمام بخش های متمرکز شد. نگران بی تجربگی و یا کم تجربگی کارکنان نباشید.  اگر کارمند کار ضعیفی هم ارائه کرد جای تقدیر دارد زیرا تغییر عادات کاری که ماحصل آموزش های قبلی ضعیف باشد سخت است؛ به هر حال شما و تیم کاریتان آموزش لازم را به جدیدالاستخدام ها خواهید آموخت. بهتر است شخصیت و خصوصیات افراد را در کنار تجارب کارکنان در نظر گرفت. می توان به فرد آموزش درست کردن یک نوشیدنی خوب را آموخت ولی نمی توان انتظار داشت نگرش فرد عوض شود.

نکته : استخدام موقت برای یکی دوره یکی دو ماهه کارکنان جدید موثر است. این اقدام به کارمند نشان می دهد که اگر نتواند خود را با شرایط و نیازهای کار تطبیق دهد در کسب موقعیت شغلی موفق نخواهد بود و به مفهوم امروزی تضمینی برای شغل بلند مدت وجود ندارد. بعد از دوره اولیه در صورتی که نیت نگه داشت کارمند وجود داشته باشد ممکن است صاحب کار بخواهد برای افزایش انگیزش کارمند پرداتخت تشویقی در نظر بگیرد. بهتر است توافقی مستند که در آن مواردی هماند شرح شغل، عوامل خاتمه همکاری، خطوط راهنمای جبران خدمت، انتظارات و بیانیه مأموریت در آن قید شود تنظیم شود؛ ایجاد دستورالعملی که در آن شرایط کار مابین کارمند و کارفرما تبیین گردد، اقدامی کاملاً مفید و شایسته است.

وقتی یک نیروی شایسته را استخدام می کنید، سئوال بعدی که باید منطقاً از خود بپرسیم این است که چه حقوقی که متناسب با سطح دستمزدهای منطقه باشد مبنای پرداخت قرار گیرد؟ معمولاً باریستاها دارای کیفیت همگون در کار خود هستند. برنامه های جبرانی مبتنی بر عملکرد، باید مشوق کارکنان برای بروز بهترین عملکرد بر پایه دانش کاری آن ها طراحی شود.

می توان در تعیین دستمزد با واحدهای دولتی منطقه در خصوص تکالیف موضوعه مشورت کرد. تلفیق برخی مزایای خدمات درمانی با مزایای شغلی می تواند در جذاب شدن شغل برای کارکنان و کاهش ترک خدمت موثر باشد. با توجه به ماهیت کسب و کار کافه داری نمی توان برخی مزایا را در نظر گرفت امامی توان حداقل هائی را برای کارکنان پیش بینی نمود.

صرفاً پول نمی تواند منجر به وفاداری کارکنان برای کار با شما گردد. وقتی یک کارمند و یا کارگر ارتباط قوی با سرپرست خود داشته باشد این ارتباط و تعلق اجتماعی از پول ارزشمند تر است. می توان بلیط کنسرت و یا نمایش را در اختیار کارنان رده پایین قرار داد. همچنین می توان بخشی از یک سرمایه گذاری را خرید و در طی سال، از حقوق کسر کرد.

همچنین شناسائی کارکنان برای داشتن کار خوب مهم است. برای این منظور با تعاریف نقاطی که مایلید کار خوبی در آن عرضه شود شروع کنید. آماده کردن نوشیدنی های متناسب با ایجاد فضای دلپذیر در کنار مدیریت خوب در زمان های شلوغی کافه قابل برشمردن است.

مهمتر از همه چیز ؛ ایجاد فرهنگ تجاری متناسب خودتان است. شما باید کارکنانی جذب کنید  که در عرصه رقابت با رقبا با استعداد باشند و بهترین کارائی را از خود بروز دهند. این مهم با تبیین درست مأموریت شروع شود جائی که تلفیق درستی از عوامل در کنار هم قرار می گیرند.

همه ی کسب و کار ها مسئول پاسگوئی به جامعه ای که در آن فعالیت می کنند هستند. به غیر از مسئولیت های اجتماعی معمول، کافه ها باید پیشگام در آموزش مسائل مرتبط با قهوه باشند.

کارکنان توانمند هم به توسعه کافه کمک می کنند. ارزانتر خواهد بود بر روی کارکنانتان سرمایه گذاری کنید به عوض آن که مدام پول خود را صرف آمدن و رفتن و آموزش کارکنان مختلف نمائید. بی شک کار و پول موفق زمانی است که تیم خوبی ایجاد کنید و در سایه ی راهبردی مشخص به اهداف خود نائل گردید.

شکوفائی در همراهی و همدلی مابین مدیر کافه و کارکنان آن است.

با کمی تغییر در برخی اشاره ها برگرفته از :

https://www.fivesenses.com.au/blog/howtogetgoodstaff/

مدیریت کارکنان کافه

چگونه کارکنان کافه را مدیریت کنیم
یک مدیر در هر کافه یا رستورانی باید بیشتر از تجارت یک رستوران، باید مدیریت افراد را به خوبی بشناسد. یادداشت برداری و نوشتن یکی از مهارت های یک مدیر خوب است. او شغل را با حدود قابل دسترس و ظرفیت های مورد انتظار به روشنی تعریف و ندوین می کند. برای مثال انتظار یک میز تمیز از نظافت چی مکتوب می شود و برای سالن کار این انتظار نبوده و در شرح شغلش به خوبی این موضوع تبین شده است. همچنین مسئولیت سالن کار در قبال میزی که قرار است سرویس بدهد در اولویت نسبت به مسئولیت پیش خدمت قرار دارد و پیش خدمت موظف به تبعیت از سالن کار است. به عبارتی دیگر می توان حتی تشریح کرد که که یک سالن کار نباید منتظر نظافت چی برای تمیز کردن میز باشد و در صورت لزوم خودش می تواند و باید این کار را انجام دهد. همچنین یک مدیر می تواند در خصوص انعام نیز رویه های را در نظر بگیرد برای نمونه 5 یا 10 درصد انعام پرداختی به سالن کار متعلق به نظافت چی باشد. میزبان هم (در اینجا کسی که در فضای کافه به استقبال مشتریان می رود) باید حیطه ی پاسخگوی شغل را به روشنی تشریح کند. مثلاً پاسخ به تلفن ها و رزرو کردن و راهنمایی مشتریان برای نشستن می تواند از این نوع باشد. ممکن است کارهایی از جمله قرار داده آب و نان بر روی میز هم جزء تکالیف او باشد. شرح شغل زمانی که کارکنان دچار ابهام و یا پرسشی باشند کمک می کند.
میزبان ها هم انعام می گیرند لذا تعارض بر سر انعام چیزی است که باید مدیریت شود.
مواجهه با مسائل درون کافه
به عنوان مدیر کافه، باید از کارکنان مراقبت کرد. هنگامی که بحث و مجادله ای بروز می کند داشتن سازوکاری که کارکنان شکایات خود را مطرح نمایند ضروری است .مشکلات احساسی کارکنان حین کار را نادیده نگیرید.
نکات زیر به تدوین مشی داخل کافه به شما کمک می کند:
* در دسترس باشید. زمان هایی برای شنیدن صحبت کارکنان خود اختصاص بدهید.
* به شکایات کارکنان گوش دهید. شما نیاز دارید تا بدانید چه اتفاقی افتاده است تا بتوانید یک تصمیم درست اتخاد کنید.
* راسخ باشید. شما باید با اقتدار با کارکنان ملاقات کنید به حرف آن ها گوش دهید، فکر کنید و تصمیم بگیرید. کارکنانتان به ثبات شما اگر می خواهید با شما ادامه همکاری بدهند نیاز دارند.
رفتاری حرفه ای
به رفتار حرفه ای و مناسب کارکنان خود پاداش بدهید. افرادی که همکاری و کارایی دارند مستحق رشد و برخورداری از مزایای آن هستند. تأکید و اثبات کنید که مقاومت کردن در برابر هدایت شما می تواند منتهی به از دست دادن کار یا از دست دادن فرصت بهتر کاری شود.
از طریق نوشتن انتظارات خودتان و مسئولیت های کارکنان، شما در برابر گله گذاری کارکنان هنگام تغییر شیفت موقعیت بهتری خواهید داشت. مثلاً یکی از کارکنان شکایت می کند که : من همیشه شب یکشنیه شب ها کار می کنم!. پاسخ شما می تواند این باشد که : من به شما در خصوص همکاری در نظافت بخش خودتان تا ساعت دوازده گفتم و نظافت چی خودش این کار را انجام داد ؛ شما همکاری نکردید .
وقتی که کارکنان ارزشمند هستند مدیر باید از آن ها محافظت کند؛ برای کار خوبشان تشکر کنید. بپرسید چه چیزی می خواهند. پیشنهاد کنید بعد از کار چیزی بنوشند. یک مهمانی با هم داشته باشید. احسالس خوب ایجاد کنید تا مایل باشند با شما بمانند.

سیزده نکته براي موفقیت در راه اندازي کافی شاپ

به نام خداوندجان و خرد            کزین برتر اندیشه بر نگذرد

سیزده نکته براي موفقیت در راه اندازي کافی شاپ

ترجمه از نشانی ذیل (با کمی تغییر و حذف زوائد):

http://articles.bplans.com/13tipsopensuccessfulcoffeeshop/

 

آیا شما از آندسته آدمهایی هستید که عاشق یک فنجان بامدادي قهوه هستید؟ خیلی ها علاقه دارند این عشق به قهوه را با استعداد خود براي راه اندازي یک کافی شاپ ترکیب کنند. در آمریکا بیش از پنجاه هزار کافی شاپ وجود که تعداد پنج هزار کافی شاپ تنها در طول دو سال افتتاح شده است. البته دقیقاً تعداد 52684 که تعداد پنج هزار تای آن در طول دو سال اخیر برای 183 میلیون قهوه نوش افتتاح شده است.

اگر شما در فکر راه اندازي یک کافی شاپ هستید در اینجا سیزده محوري که باید به ترتیب در نظر داشته باشید تشریح می شود ؛ این مطالب با کمک کسانی که صاحب نام در این عرصه هستند تدوین شده است.

برنامه ریز:

  1. طرح تجاري خود را تدوین کنید .

یکی از جدي ترین قدم ها به سمت گشایش یک کافی شاپ ایجاد طرح کسب و کار است. این سند مشخص می کند که کسب و کار شما چیست؟ چگونه سودآور خواهد شد؟ مشتریان اصلی شمار را مشخص می کند، رقبا را معرفی می کند، نقشه رشد را ترسیم می کند، و توسعه دهنده راهبرد لازم براي رسیدن به اهداف است .

  1. صرف زمان براي پیدا کردن مکان مناسب

براي موفقیت، شما نیازمند موقعیت خوبی براي کافی شاپ خودتان هستید. شما به جایی نیاز دارید که مرکزیت داشته باشد، مکانی که آدم ها(فارغ از الزامات کاري) دور هم جمع می شوند و مکانی که موجب معرفی تم و چشم انداز شما گردد. یافتن مکان رویاي شما یک شبه میسر نیست، شما باید طی یک جستجوي اکتشافی شهر به شهر و حتی پیاده رو ها را هم بررسی کنید. بعد از جستجوي فراوان در گوشه و کنار رستوران ها و مکان ها ممکن است که ناگهان نقطه اي را پیدا می کنید که بهترین مکان براي کافی شاپ باشد.(صرفاً به دنبال بهترین خیابان و تجاري ترین مکان نباشید)

3.طراحی پلن کافی شاپ

پلن کافی شاپ هم بسیاري مهم است. خط قرار گرفتن مشتریان، مسیر خدمت دهی کارکنان که به سرعت بتوانند درخواست ها را دریافت و ارائه نمایند و مکان نشستن که راحت باشد آن چیزي است که باید در پلان و نقشه کافه در نظر گرفته شود.

هر برنامه و سنارویوي که دارید با قدم زدن و اجراي آن فضاي عملیاتی خود را بررسی کنید، در هر نقطه یادداشت گذاري کنید و پیش بینی هاي لازم را انجام دهید؛ این موضوع با لحاظ منو ممکن است.

  1. استخدام حسابدار

یکی از توصیه هایی که براي افرادي که می خواهند کافی شاپ خودشان را دایر کنند این است که اطلاعاتی در خصوص حسابداري داشته باشند.

 

 

سرمایه گذاري

5.کمک از اطرافیان براي سرمایه گذار ي

یافتن سرمایه براي یک کافه شاپ تازه باز شده دشوار است، برخی فعلان این بخش توصیه می کنند که کار را با پیدا کردن سرمایه گذاري از داخل بستگان شروع کنیم. کسب و کار را براي آن ها تشریح کنید و تقاضا کنید تا در آن سرمایه گذاري کنند. اگر هم کسی علاقه مند نبود و یا سرمایه جمع آوري شده کافی نبود سراغ وام بروید.

6.پول خود را براي فائق آمدن بر هزینه ها حفظ کنید

با توجه به هزینه هاي یک کسب و کار نوپا، در نظر داشته باشید که ممکن است براي شش ماه سودآوري نداشته باشید؛ مطمئن هم شوید براي دوره پیش رو منابع لازم را در اختیار دارید .

  1. خرید از هر جا و هر چیزي

بیشترین وقت شما مصروف برنامه ریزي و مراحل کارتان می شود. در تمام این مدت که در حال تأمین مالی و

بررسی هاي خودتان هستید فهرست نیازهاي خودتان را به همراه داشته باشید و قیمت ها را مقایسه کنید. سعی کنید براي کالایی که در کافه می خواهید استفاده کنید چند قیمت داشته باشید تا به قیمت مناسب خودتان برسید. از اینترنت هم می توان براي پیدا کردن قیمت و کالاي مناسب از صندلی گرفته تا دستگاه ها استفاده کر د.

بازاریابی

  1. شبکه شما در محیط قرار دارد

داشتن یک جاي عالی و کافه متمایز فقط به معنی بودن است. شما نیازمند شبکه اي براي نگهداري ارتباط با محیط فعالیتتان هستید تا مشتریان بیشتري را جذب کنید.

  1. بازاریابی را قبل ازافتتاح کافی شاپ آغاز کنی د

اگر بازاریابی را همزمان با باز کردن کافی شاپ آغاز کنید عقب خواهید ماند. روز افتتاح انتظار دارید آدم ها وارد کافی شاپ شما شوند براي این منظور باید چندین ماه قبل از آن عملیات بازاریابی خود را شروع کنید.

این قبیل اقدامات می توانند شامل موارد ذیل باشد :

– توزیع کافه مجانی به همراه یک آگاهی در بردارنده زمان افتتاح

– برنامه ریزي و استفاده از شبکه هاي اجتماعی

– دادن نمونه محصول با برند کافی شاپ در مراسم هاي قبل از گشایش کافی شاپ

– فراخوان رسانه ها و توضیح در مورد برنامه هاي شما در زمان افتتاح

  1. صرفاً متمرکز بر روي فضاي درونی نباشید

اگر چه تأکید بسیاري در خصوص فضاي درونی است اما نباید از فضاي بیرونی هم غافل ماند. چشم انداز ، نشان، نماي بیرونی و … اولین چیزي است که مشتریان از کافی شاپ شما می بینند. مشتري بر مبناي همین اولین نگاه تصمیم می گیرد که وارد کافی شاپ شود یا نه. بعلاوه با ایجاد نماي بیرونی موثر می توانید ایجاد آوازه براي کافه کنید. چگونه این قبیل تنظیمات بصري به فروش منجر می گردد؟ هر چیز کوچکی که شما براي جلب توجه مشتري به کافی شاپتان در نظر می گیرید می تواند به عنوان ابزار بازاریابی باشد .

 

 

  1. نگرش مثبت داشته باشید

همانند هر کسب و کاري، شما نیز با چالش هایی روبرو هستید. معذالک در مواجه با این قبیل موارد نگاه مثبتی داشته باشید. اگر این دیدگاه را داشته باشید اصل منابع و دارائی خودتان را هم اگر در اول کار از دست بدهید می توانید خودتان را با اراده و محکم نگاه دارید و جبران کنید .

  1. به آهستگی استخدام کنید

در ابتداي کار نیازمند این هستید که خود را تثبیت کنید، منتظر مشتري بمانید و بیشتر سفارش بگیرید اما

استخدام نکنید تا تعداد مشتریان شما زیادتر شود. برخی سفارش می کنند از بستگان و همسایگان خودتان و مخصوصاً از آن هایی که می توانند داوطلبانه یاریتان کنند، در هفته هاي اول البته، کمک بگیرید.

استخدام افراد صادق و توانمند ممکن نیست و کار آن ها را نخواهید دید مگر زمانی که کارشان شروع شود و از نزدیک شاهد رفتارشان باشید.

  1. مدیر باشید…!

خوب است براي کارکنانتان استاندارد بالائی تعریف کنید. شما وقتی که قرار است کافی شاپ را اداره کنید و بر کار آن نظارت داشته باشید بنابراین شما یک مدیر هستید .

 

راه اندازي یک کافی شاپ دشوار است اما براي عده اي این یک رویاست !__

 

اطلاعات کافی شاپ های افتتاح شده و قهوه نوش ها از لینک های دیل می باشد:

(http://www.statista.com/statistics/196590/total-number-of-snack-and-coffeeshops- in-the-us-since-2002/)

  (http://www.sbdcnet.org/small-business-researchreports/ coffee-shop-2012)

 

 

 

 

چگونه کافی شاپی را راه اندازي و مدیریت کنیم تا ثروت داشته باشد؟

به نام خدا

چگونه کافی شاپی را راه اندازي و مدیریت کنیم تا ثروت داشته باشد؟

آیا شما از آن دسته از آدم هایی هستید که توانائی سازمان دهی دارند و در تکاپوي راه اندازي کسب و کاري هستند که بتوانند رئیس خودشان باشند؟ اگر اینگونه باش راه اندازي یک کافی شاپ براي شما پیشنهاد خوبی است. اگر شما بتوانید پشتیبانی بستگانتان و انگیزه درونی خودتان را براي ادامه کار داشته باشید آنگاه می توانید به مدیریت موثر کافی شاپ امیدوار باشید. و همچنین موجب رضایت خاطر نزدیکان خود را نیز فراهم کنید.

خیلی جدي باید باور داشته باشید که همه ي کافی شاپ ها در یک موضوع مشترك هستند: آن ها همه نیاز به داشتن یک فضاي راحت و دوستانه به همراه نوشیدنی و خوراکی که موجب تمدد اعصاب و روان شود را فراهم می کنند، فضایی براي فکر کردن، حرف زدن، نوشتن و حتی کار کردن! در این حالت جایی می رویم که شناخته شده  ومتبوع باشد . گوشه ي میزهاي کافی شاپ ها براي سالیان متمادي این هدف را تأمین می کرده است به عبارتی اگر پیشنهاد شما محیطی گرم و دوستانه براي دسته اي از مشتریان متمایز باشد ، قطعاً شما در مسیر درست قرار داشته و قوانین این کسب و کار را به درستی رعایت کرده اید !

قوانین کافی شاپ چیست؟

درست مانند هر کسب و کار و تجارتی کافی شاپ نیز قواعد تجاري و حرفه اي خود را داراست؛ خیلی از شکست هاي مرتبط با کافی شاپ ها ریشه در عدم باور به این اصل دارد. یعنی کافی شاپ فارغ از محیط نوستالژیک و هنري، باید در مرز اقتصاد باشد.

اولین قانون براي موفقیت این است که صاحب کافی شاپ بتواند همانند مشتریان فکر کند. هستند افرادي که فقط به ابعاد مادي فکر می کنند و این واقعیت که مشتري به چه چیزي فکر می کند و چه چیزي را دوست دارد را در نظر نمی گیرند. پیدا کردن حس مشترك است که منجر به شناختن نیاز و ایجاد ظرفیت بازار می گرد د.

قانون دوم این است که قبل از سرمایه گذاري وسیع از تمایل قلبی و عزم جزم خود براي ورود به این کسب و کار اطمینان داشته باشیم. نکته حرفه اي اینجاست که هر شخصی که قصد ایجاد یک کافی شاپ دارد بهتر است قبل از آن مدتی براي یک کافی شاپ دیگر در پایان هفته و یا شیفت شب کار کند؛ این کار چشمان شما را بر روي این حقیقت که مسئول منو، صندلی ها و فضاي ارائه خدماتتان هستید باز می کند.بعد از یکی دو ماه کار کردن به این شکل می توانید وارد مرحله بعدي شوید.

مرحله یا قانون سوم فکر کردن در خصوص نوع کافی شاپ است. شما قصد دارید ساعت هاي زیادي به خصوص در بدو فعالیت، در آن کار کنید، نوع کافی شاپ به فضاي عمومی و اختصاصی آن اشاره دارد و در پیوند با ایده ها و اهداف شماست.

یک بخش ضروري از کار شما فعالیت ذهنی است که متمرکز بر ایجاد فضا و دکور منحصر به فرد یا اقتباسی خودتان است، طراحی فضا و محصولات و منویی که می خواهید ایجاد کنید از مسیري می گذرد که جوهره ي تجربه و علایق شماست و آن چیزي است که با نیروي درون در پی آن هستید. می توانید از الگوهاي اسپانیایی، ایتالیائی و.. استفاده کنید و یا از معماري ایرانی و سنتی الهام بگیرید .

بعد از ایجاد تم کافی شاپ باید در پی مکان کافی شاپ باشید. محدوده هاي نزدیک دانشکده ها و دانشگاه و

موسسات آموزشی ( درحال حاضر مدارس و دبیرستان ها توصیه نمی شود) و مکان هایی که در شروع روز کاري محل تردد و عبور و مرور است گزینه هاي اول شما هستند.(البته این موضوع بیشتر در کشورهاي اروپایی مصداق دارد نه در ایران که مردم در شب هاي عموماً به این قبیل مکان ها می روند)

قبل از اجاره محل، سایر کسب وکار هاي محدوده را بررسی کنید، محیط با همسایه هایی که کسب و کارشان با شما ناهمگون باشد محیط مناسبی براي کار شمانیستند، براي مثال همجواري با کارگاه ها و مکانیکی ها اگر چه فضاي دنج و ارزانی باشند انتخاب مناسبی نخواهند بود.

با نهادهاي ضابطه گذار همانند بهداشت و اماکن نیروي اتنظامی هماهنگ باشید، ظرفیت ها و محدودیت ها را

شناسائی کنید تا شاهد هدر رفت سرمایه ي خود نباشید. هم محیط مناسب خلق کنید هم روابط مناسبی با کسانی داشته باشید که ناظر قانونی و عرفی فعالیت شما هستند. اطمینان دهید که فعالیت شما مخل عرف جامعه نیست و در محل کار شما هر چیزي قابل عرضه نیست .

حال که جاي مناسب را پیدا کردید به محل سرو قهوه و ارائه خدمت بپرداید، قطعاً فضاي مورد نیاز شما باید امکان فعالیت یک تا سه نفر بسته به ساعت و ازدحام مشتریان را داشته باشد .

بعد از این مرحله نوبت به انتخاب کارکنان است در شروع کار توصیه به استفاده از دو نفر است، شخصی که اگر خودتان می توانید قهوه را سرو کنید مسئول تمیز کردن کافی شاپ باشد و فردي که سفارش را تحویل و ارائه می کند، با توسعه کار می توانید نیروي خودتان را افزایش بدهید در این راه ایده و اندیشه بلند مدت داشته باشید تا مشتریان و همکارانان را از دست ندهید. نحوه پرداخت در این مرحله می تواند ترکیبی از قسمتی ثابت و قسمتی متغیر بسته به فروش خدمات باشد.

کار روي منو همزمان با استخدام و جذب مشتري و ایجاد ظرفیت هاي جدید انجام می گیرد، محصولی را عرضه کنید که اطمینان دارید سربلندتان خواهد کرد، نه گفتن بهتر است تا چیزي را بفروشید که مشتري احساس کند متضرر شده است.

از مشتریان و کسبه ي اطراف در خصوص محصولات و فعالیت کافه و انتظاراتشان بپرسید .

بهترین هدیه براي شما وقتی اسم کافه برده می شود این است که بگویند :

اوه آره من اونجا رفتم!

یا بگویند :

آره می شناسمش!__

 

در نوشتن این مقاله از مختصري از این صفحه استفاده شد.

http://www.runanonlinebusiness.com/howtorunandmanageacoffeeshopthatmakesmoney/